| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.062" (1.57mm) |
| Diameter - Outside: | - |
| Diameter - Inside: | 0.700" (17.78mm) |
| Diameter - Small Outside: | 0.828" (21.03mm) |
| Diameter - Large Outside: | 1.312" (33.32mm) |
| Free Length: | 1.500" (38.10mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 4.0 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-91CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .625,L= 2.63,W= .125 |
In Stock: 396 $6.46000 |
|
S-336CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.421,L= 1.19,W= .109 |
In Stock: 265 $6.46000 |
|
S-256CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.156,L= 3.00,W= .091 |
In Stock: 249 $6.46000 |
|
71455CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= .50,W= .046 |
In Stock: 248 $6.46000 |
|
S-1388CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.375,L= 2.31,W= .092 |
In Stock: 242 $6.46000 |
|
B7-52CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .875,L= 1.91,W= .116 |
In Stock: 198 $6.46000 |
|
S-292CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .828,L= 1.63,W= .092 |
In Stock: 166 $6.46000 |
|
S-450CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.375,L= 2.44,W= .092 |
In Stock: 154 $6.46000 |
|
1919CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.750,L= 1.63,W= .148 |
In Stock: 153 $6.46000 |
|
S-61CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .609,L= 4.38,W= .085 |
In Stock: 144 $6.46000 |