| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.114" (2.90mm) |
| Diameter - Outside: | 0.656" (16.66mm) |
| Diameter - Inside: | 0.428" (10.87mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.590" (91.19mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 85.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-1407CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .938,L= 4.38,W= .0625 |
In Stock: 284 $6.41000 |
|
70351CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .75,W= .022 |
In Stock: 272 $6.41000 |
|
S-1383CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.125,L= 1.06,W= .105 |
In Stock: 255 $6.41000 |
|
S-103CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.375,L= 3.75,W= .072 |
In Stock: 226 $6.42000 |
|
71171CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.25,W= .045 |
In Stock: 33,892 $6.43000 |
|
71015CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= 1.00,W= .051 |
In Stock: 23,284 $6.43000 |
|
71009CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .63,W= .051 |
In Stock: 3,441 $6.43000 |
|
71156CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .50,W= .045 |
In Stock: 2,430 $6.43000 |
|
71476CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .480,L= .50,W= .038 |
In Stock: 2,366 $6.43000 |
|
71365CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .88,W= .047 |
In Stock: 2,142 $6.43000 |