| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.054" (1.37mm) |
| Diameter - Outside: | 0.540" (13.72mm) |
| Diameter - Inside: | 0.432" (10.97mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.750" (19.05mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 35.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
11859CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .765,L= 4.69,W= .093 |
In Stock: 163 $6.31000 |
|
71698CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .50,W= .067 |
In Stock: 147 $6.31000 |
|
71635CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .75,W= .041 |
In Stock: 117 $6.31000 |
|
71637CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.00,W= .041 |
In Stock: 106 $6.31000 |
|
70987CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .56,W= .049 |
In Stock: 5,637 $6.33000 |
|
71028CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .50,W= .026 |
In Stock: 3,222 $6.33000 |
|
71042CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.75,W= .026 |
In Stock: 2,608 $6.33000 |
|
71033CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .81,W= .026 |
In Stock: 2,277 $6.33000 |
|
71064CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .38,W= .032 |
In Stock: 2,150 $6.33000 |
|
70977CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= 1.50,W= .047 |
In Stock: 1,719 $6.33000 |