| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.041" (1.04mm) |
| Diameter - Outside: | 0.540" (13.72mm) |
| Diameter - Inside: | 0.458" (11.63mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.000" (25.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 9.7 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
70987CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .56,W= .049 |
In Stock: 5,637 $6.33000 |
|
71028CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .50,W= .026 |
In Stock: 3,222 $6.33000 |
|
71042CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.75,W= .026 |
In Stock: 2,608 $6.33000 |
|
71033CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .81,W= .026 |
In Stock: 2,277 $6.33000 |
|
71064CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .38,W= .032 |
In Stock: 2,150 $6.33000 |
|
70977CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= 1.50,W= .047 |
In Stock: 1,719 $6.33000 |
|
71069CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .69,W= .032 |
In Stock: 1,362 $6.33000 |
|
70963CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .38,W= .047 |
In Stock: 1,004 $6.33000 |
|
70990CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .75,W= .049 |
In Stock: 896 $6.33000 |
|
71029CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .56,W= .026 |
In Stock: 578 $6.33000 |