| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.026" (0.66mm) |
| Diameter - Outside: | 0.360" (9.14mm) |
| Diameter - Inside: | 0.308" (7.82mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.750" (44.45mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 2.4 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71033CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .81,W= .026 |
In Stock: 2,277 $6.33000 |
|
71064CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .38,W= .032 |
In Stock: 2,150 $6.33000 |
|
70977CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= 1.50,W= .047 |
In Stock: 1,719 $6.33000 |
|
71069CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .69,W= .032 |
In Stock: 1,362 $6.33000 |
|
70963CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .38,W= .047 |
In Stock: 1,004 $6.33000 |
|
70990CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .75,W= .049 |
In Stock: 896 $6.33000 |
|
71029CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .56,W= .026 |
In Stock: 578 $6.33000 |
|
71057CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.25,W= .029 |
In Stock: 454 $6.33000 |
|
71059CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.50,W= .029 |
In Stock: 452 $6.33000 |
|
71065CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .44,W= .032 |
In Stock: 420 $6.33000 |