| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.032" (0.81mm) |
| Diameter - Outside: | 0.360" (9.14mm) |
| Diameter - Inside: | 0.296" (7.52mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.440" (11.18mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 21.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71049CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .63,W= .029 |
In Stock: 419 $6.33000 |
|
71031CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .69,W= .026 |
In Stock: 397 $6.33000 |
|
71027CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .44,W= .026 |
In Stock: 382 $6.33000 |
|
70976CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= 1.38,W= .047 |
In Stock: 342 $6.33000 |
|
71082CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.50,W= .032 |
In Stock: 333 $6.33000 |
|
71037CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.13,W= .026 |
In Stock: 320 $6.33000 |
|
71070CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .75,W= .032 |
In Stock: 294 $6.33000 |
|
71068CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .63,W= .032 |
In Stock: 289 $6.33000 |
|
71072CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .88,W= .032 |
In Stock: 239 $6.33000 |
|
70998CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= 1.50,W= .049 |
In Stock: 204 $6.33000 |