| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.032" (0.81mm) |
| Diameter - Outside: | 0.360" (9.14mm) |
| Diameter - Inside: | 0.296" (7.52mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.750" (19.05mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 12.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71068CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .63,W= .032 |
In Stock: 289 $6.33000 |
|
71072CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .88,W= .032 |
In Stock: 239 $6.33000 |
|
70998CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= 1.50,W= .049 |
In Stock: 204 $6.33000 |
|
71056CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.13,W= .029 |
In Stock: 176 $6.33000 |
|
71034CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .88,W= .026 |
In Stock: 173 $6.33000 |
|
71080CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.00,W= .032 |
In Stock: 146 $6.33000 |
|
71081CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.25,W= .032 |
In Stock: 135 $6.33000 |
|
71030CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .63,W= .026 |
In Stock: 130 $6.33000 |
|
S-3066CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.468,L= 3.63,W= .085 |
In Stock: 920 $6.34000 |
|
S-1244CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.172,L= 3.63,W= .080 |
In Stock: 277 $6.34000 |