| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.026" (0.66mm) |
| Diameter - Outside: | 0.360" (9.14mm) |
| Diameter - Inside: | 0.308" (7.82mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.880" (22.35mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 5.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71080CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.00,W= .032 |
In Stock: 146 $6.33000 |
|
71081CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.25,W= .032 |
In Stock: 135 $6.33000 |
|
71030CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .63,W= .026 |
In Stock: 130 $6.33000 |
|
S-3066CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.468,L= 3.63,W= .085 |
In Stock: 920 $6.34000 |
|
S-1244CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.172,L= 3.63,W= .080 |
In Stock: 277 $6.34000 |
|
OO-88CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .890,L= 1.88,W= .116 |
In Stock: 131 $6.34000 |
|
S-1371CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .625,L= 2.50,W= .148 |
In Stock: 128 $6.34000 |
|
71452CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= 1.75,W= .039 |
In Stock: 969 $6.35000 |
|
71446CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= .63,W= .039 |
In Stock: 934 $6.35000 |
|
71409CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .63,W= .059 |
In Stock: 727 $6.35000 |