| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.148" (3.76mm) |
| Diameter - Outside: | 0.625" (15.88mm) |
| Diameter - Inside: | 0.329" (8.36mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.500" (63.50mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 460.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71452CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= 1.75,W= .039 |
In Stock: 969 $6.35000 |
|
71446CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= .63,W= .039 |
In Stock: 934 $6.35000 |
|
71409CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .63,W= .059 |
In Stock: 727 $6.35000 |
|
71412CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.00,W= .059 |
In Stock: 685 $6.35000 |
|
71456CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= .63,W= .046 |
In Stock: 407 $6.35000 |
|
71460CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= 1.25,W= .046 |
In Stock: 399 $6.35000 |
|
71411CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .88,W= .059 |
In Stock: 390 $6.35000 |
|
71450CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= 1.25,W= .039 |
In Stock: 315 $6.35000 |
|
71423CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.00,W= .0625 |
In Stock: 263 $6.35000 |
|
71421CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .75,W= .0625 |
In Stock: 244 $6.35000 |