| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.059" (1.50mm) |
| Diameter - Outside: | 0.420" (10.67mm) |
| Diameter - Inside: | 0.302" (7.67mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.000" (25.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 59.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71456CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= .63,W= .046 |
In Stock: 407 $6.35000 |
|
71460CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= 1.25,W= .046 |
In Stock: 399 $6.35000 |
|
71411CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .88,W= .059 |
In Stock: 390 $6.35000 |
|
71450CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .455,L= 1.25,W= .039 |
In Stock: 315 $6.35000 |
|
71423CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.00,W= .0625 |
In Stock: 263 $6.35000 |
|
71421CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .75,W= .0625 |
In Stock: 244 $6.35000 |
|
S-459CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .859,L= 2.06,W= .092 |
In Stock: 107 $6.35000 |
|
B10-7CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .296,L= 2.09,W= .039 |
In Stock: 314 $6.36000 |
|
A14-9CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .250,L= .53,W= .039 |
In Stock: 250 $6.36000 |
|
10309CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.375,L= 2.44,W= .177 |
In Stock: 105 $6.36000 |