| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.039" (0.99mm) |
| Diameter - Outside: | 0.296" (7.52mm) |
| Diameter - Inside: | 0.218" (5.54mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.090" (53.09mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 10.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
A14-9CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .250,L= .53,W= .039 |
In Stock: 250 $6.36000 |
|
10309CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.375,L= 2.44,W= .177 |
In Stock: 105 $6.36000 |
|
10676CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.031,L= 1.97,W= .112 |
In Stock: 2,325 $6.37000 |
|
70573SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .240,L= 1.38,W= .020 |
In Stock: 455 $6.37000 |
|
S-1174CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .750,L= 5.25,W= .080 |
In Stock: 3,236 $6.38000 |
|
S-3178CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.188,L= .75,W= .140 |
In Stock: 605 $6.38000 |
|
3330CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.921,L= 1.00,W= .095 |
In Stock: 505 $6.38000 |
|
870CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .625,L=5.00,W=.105 |
In Stock: 336 $6.38000 |
|
BB-51CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .281,L= 1.00,W= .050 |
In Stock: 300 $6.38000 |
|
58CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.250,L= 3.00,W= .148 |
In Stock: 162 $6.38000 |