| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.080" (2.03mm) |
| Diameter - Outside: | 0.750" (19.05mm) |
| Diameter - Inside: | 0.590" (14.99mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 5.250" (133.35mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 8.1 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-3178CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.188,L= .75,W= .140 |
In Stock: 605 $6.38000 |
|
3330CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.921,L= 1.00,W= .095 |
In Stock: 505 $6.38000 |
|
870CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .625,L=5.00,W=.105 |
In Stock: 336 $6.38000 |
|
BB-51CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .281,L= 1.00,W= .050 |
In Stock: 300 $6.38000 |
|
58CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.250,L= 3.00,W= .148 |
In Stock: 162 $6.38000 |
|
AA-32CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .281,L= .69,W= .050 |
In Stock: 119 $6.38000 |
|
71110CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.00,W= .038 |
In Stock: 14,252 $6.39000 |
|
71130CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.25,W= .040 |
In Stock: 7,398 $6.39000 |
|
71114CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.50,W= .038 |
In Stock: 2,857 $6.39000 |
|
71085CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .56,W= .035 |
In Stock: 2,694 $6.39000 |