| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.050" (1.27mm) |
| Diameter - Outside: | 0.281" (7.14mm) |
| Diameter - Inside: | 0.181" (4.60mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.690" (17.53mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | - |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71110CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.00,W= .038 |
In Stock: 14,252 $6.39000 |
|
71130CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.25,W= .040 |
In Stock: 7,398 $6.39000 |
|
71114CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.50,W= .038 |
In Stock: 2,857 $6.39000 |
|
71085CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .56,W= .035 |
In Stock: 2,694 $6.39000 |
|
71132CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.50,W= .040 |
In Stock: 1,651 $6.39000 |
|
71097CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.75,W= .035 |
In Stock: 1,586 $6.39000 |
|
71131CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.38,W= .040 |
In Stock: 1,115 $6.39000 |
|
71116CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.00,W= .038 |
In Stock: 983 $6.39000 |
|
71122CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .63,W= .040 |
In Stock: 972 $6.39000 |
|
71117CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.25,W= .038 |
In Stock: 408 $6.39000 |