| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.038" (0.97mm) |
| Diameter - Outside: | 0.360" (9.14mm) |
| Diameter - Inside: | 0.284" (7.21mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.250" (57.15mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 6.5 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71089CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .81,W= .035 |
In Stock: 331 $6.39000 |
|
71106CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .75,W= .038 |
In Stock: 318 $6.39000 |
|
71118CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 2.50,W= .038 |
In Stock: 287 $6.39000 |
|
71091CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .94,W= .035 |
In Stock: 246 $6.39000 |
|
11851CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .890,L= 2.03,W= .084 |
In Stock: 205 $6.39000 |
|
71093CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.13,W= .035 |
In Stock: 203 $6.39000 |
|
71096CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.50,W= .035 |
In Stock: 191 $6.39000 |
|
71101CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .44,W= .038 |
In Stock: 171 $6.39000 |
|
71125CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .81,W= .040 |
In Stock: 171 $6.39000 |
|
71109CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .94,W= .038 |
In Stock: 170 $6.39000 |