| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.038" (0.97mm) |
| Diameter - Outside: | 0.360" (9.14mm) |
| Diameter - Inside: | 0.284" (7.21mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.940" (23.88mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 16.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71088CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .75,W= .035 |
In Stock: 168 $6.39000 |
|
11805CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.000,L= 1.00,W= .105 |
In Stock: 142 $6.39000 |
|
71090CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .88,W= .035 |
In Stock: 132 $6.39000 |
|
12156CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.078,L= 2.00,W= .135 |
In Stock: 106 $6.39000 |
|
71115CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.75,W= .038 |
In Stock: 103 $6.39000 |
|
LL-29CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .343,L= 2.53,W= .040 |
In Stock: 323 $6.40000 |
|
A13-66CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .796,L= 1.50,W= .105 |
In Stock: 123 $6.40000 |
|
73CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.375,L=2.50,W=.135 |
In Stock: 1,110 $6.41000 |
|
70567CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .240,L= .94,W= .020 |
In Stock: 823 $6.41000 |
|
874CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .625,L=5.00,W= .0915 |
In Stock: 472 $6.41000 |