| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.095" (2.41mm) |
| Diameter - Outside: | 1.921" (48.79mm) |
| Diameter - Inside: | 1.731" (43.97mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.000" (25.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 19.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
870CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .625,L=5.00,W=.105 |
In Stock: 336 $6.38000 |
|
BB-51CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .281,L= 1.00,W= .050 |
In Stock: 300 $6.38000 |
|
58CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.250,L= 3.00,W= .148 |
In Stock: 162 $6.38000 |
|
AA-32CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .281,L= .69,W= .050 |
In Stock: 119 $6.38000 |
|
71110CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.00,W= .038 |
In Stock: 14,252 $6.39000 |
|
71130CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.25,W= .040 |
In Stock: 7,398 $6.39000 |
|
71114CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.50,W= .038 |
In Stock: 2,857 $6.39000 |
|
71085CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .56,W= .035 |
In Stock: 2,694 $6.39000 |
|
71132CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.50,W= .040 |
In Stock: 1,651 $6.39000 |
|
71097CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.75,W= .035 |
In Stock: 1,586 $6.39000 |