| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.039" (0.99mm) |
| Diameter - Outside: | 0.455" (11.56mm) |
| Diameter - Inside: | 0.377" (9.58mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.250" (31.75mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 8.2 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71423CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.00,W= .0625 |
In Stock: 263 $6.35000 |
|
71421CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .75,W= .0625 |
In Stock: 244 $6.35000 |
|
S-459CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .859,L= 2.06,W= .092 |
In Stock: 107 $6.35000 |
|
B10-7CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .296,L= 2.09,W= .039 |
In Stock: 314 $6.36000 |
|
A14-9CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .250,L= .53,W= .039 |
In Stock: 250 $6.36000 |
|
10309CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.375,L= 2.44,W= .177 |
In Stock: 105 $6.36000 |
|
10676CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.031,L= 1.97,W= .112 |
In Stock: 2,325 $6.37000 |
|
70573SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .240,L= 1.38,W= .020 |
In Stock: 455 $6.37000 |
|
S-1174CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .750,L= 5.25,W= .080 |
In Stock: 3,236 $6.38000 |
|
S-3178CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.188,L= .75,W= .140 |
In Stock: 605 $6.38000 |