| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.047" (1.19mm) |
| Diameter - Outside: | 0.300" (7.62mm) |
| Diameter - Inside: | 0.206" (5.23mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.500" (38.10mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 32.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71069CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .69,W= .032 |
In Stock: 1,362 $6.33000 |
|
70963CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .38,W= .047 |
In Stock: 1,004 $6.33000 |
|
70990CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .75,W= .049 |
In Stock: 896 $6.33000 |
|
71029CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .56,W= .026 |
In Stock: 578 $6.33000 |
|
71057CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.25,W= .029 |
In Stock: 454 $6.33000 |
|
71059CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 1.50,W= .029 |
In Stock: 452 $6.33000 |
|
71065CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .44,W= .032 |
In Stock: 420 $6.33000 |
|
71049CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .63,W= .029 |
In Stock: 419 $6.33000 |
|
71031CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .69,W= .026 |
In Stock: 397 $6.33000 |
|
71027CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .44,W= .026 |
In Stock: 382 $6.33000 |