| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.024" (0.61mm) |
| Diameter - Outside: | 0.180" (4.57mm) |
| Diameter - Inside: | 0.132" (3.35mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 4.4 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
12057CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.562,L= 1.06,W= .120 |
In Stock: 547 $6.29000 |
|
70369CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .63,W= .024 |
In Stock: 530 $6.29000 |
|
70392CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .63,W= .026 |
In Stock: 510 $6.29000 |
|
3406CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 3.00,W= .085 |
In Stock: 504 $6.29000 |
|
71397CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .50,W= .055 |
In Stock: 504 $6.29000 |
|
70375CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .88,W= .024 |
In Stock: 498 $6.29000 |
|
70404CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.50,W= .026 |
In Stock: 477 $6.29000 |
|
70390CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .50,W= .026 |
In Stock: 474 $6.29000 |
|
2775CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.515,L= 2.50,W= .144 |
In Stock: 382 $6.29000 |
|
70384CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.75,W= .024 |
In Stock: 359 $6.29000 |