| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.024" (0.61mm) |
| Diameter - Outside: | 0.180" (4.57mm) |
| Diameter - Inside: | 0.132" (3.35mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.750" (44.45mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 5.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71633SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .50,W= .041 |
In Stock: 350 $6.29000 |
|
70406CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 2.00,W= .026 |
In Stock: 297 $6.29000 |
|
70344CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .31,W= .022 |
In Stock: 270 $6.29000 |
|
70395CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .81,W= .026 |
In Stock: 268 $6.29000 |
|
70547CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .240,L= .94,W= .018 |
In Stock: 247 $6.29000 |
|
70383CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.50,W= .024 |
In Stock: 240 $6.29000 |
|
71870CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .660,L= 1.50,W= .049 |
In Stock: 237 $6.29000 |
|
70356CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.00,W= .022 |
In Stock: 235 $6.29000 |
|
S-3249CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.359,L= 5.00,W= .196 |
In Stock: 230 $6.29000 |
|
70396CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .88,W= .026 |
In Stock: 217 $6.29000 |