| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.018" (0.46mm) |
| Diameter - Outside: | 0.240" (6.10mm) |
| Diameter - Inside: | 0.204" (5.18mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.940" (23.88mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 2.2 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
70383CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.50,W= .024 |
In Stock: 240 $6.29000 |
|
71870CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .660,L= 1.50,W= .049 |
In Stock: 237 $6.29000 |
|
70356CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.00,W= .022 |
In Stock: 235 $6.29000 |
|
S-3249CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.359,L= 5.00,W= .196 |
In Stock: 230 $6.29000 |
|
70396CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .88,W= .026 |
In Stock: 217 $6.29000 |
|
S-948CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .750,L= 1.11,W= .120 |
In Stock: 160 $6.29000 |
|
70405CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.75,W= .026 |
In Stock: 139 $6.29000 |
|
3447CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.750,L= 3.13,W= .067 |
In Stock: 136 $6.29000 |
|
11858CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.219,L= 3.84,W= .088 |
In Stock: 134 $6.29000 |
|
S-240CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.625,L= 2.50,W= .0625 |
In Stock: 125 $6.29000 |