| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.026" (0.66mm) |
| Diameter - Outside: | 0.180" (4.57mm) |
| Diameter - Inside: | 0.128" (3.25mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.630" (16.00mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 21.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
3406CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 3.00,W= .085 |
In Stock: 504 $6.29000 |
|
71397CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .50,W= .055 |
In Stock: 504 $6.29000 |
|
70375CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .88,W= .024 |
In Stock: 498 $6.29000 |
|
70404CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.50,W= .026 |
In Stock: 477 $6.29000 |
|
70390CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .50,W= .026 |
In Stock: 474 $6.29000 |
|
2775CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.515,L= 2.50,W= .144 |
In Stock: 382 $6.29000 |
|
70384CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.75,W= .024 |
In Stock: 359 $6.29000 |
|
71633SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .50,W= .041 |
In Stock: 350 $6.29000 |
|
70406CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 2.00,W= .026 |
In Stock: 297 $6.29000 |
|
70344CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .31,W= .022 |
In Stock: 270 $6.29000 |