| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.085" (2.16mm) |
| Diameter - Outside: | 1.937" (49.20mm) |
| Diameter - Inside: | 1.767" (44.88mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.000" (76.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 4.3 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71397CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .50,W= .055 |
In Stock: 504 $6.29000 |
|
70375CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .88,W= .024 |
In Stock: 498 $6.29000 |
|
70404CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.50,W= .026 |
In Stock: 477 $6.29000 |
|
70390CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .50,W= .026 |
In Stock: 474 $6.29000 |
|
2775CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.515,L= 2.50,W= .144 |
In Stock: 382 $6.29000 |
|
70384CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.75,W= .024 |
In Stock: 359 $6.29000 |
|
71633SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .50,W= .041 |
In Stock: 350 $6.29000 |
|
70406CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 2.00,W= .026 |
In Stock: 297 $6.29000 |
|
70344CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .31,W= .022 |
In Stock: 270 $6.29000 |
|
70395CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .81,W= .026 |
In Stock: 268 $6.29000 |