| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD42 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.047 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.063" (27.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.469" L x 0.449" W (37.30mm x 11.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F113JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 11000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $51.22800 |
|
CM07FD203FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 20000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $51.27000 |
|
CMR07F912FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 9100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $51.28200 |
|
CMR07F123FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 12000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $51.40800 |
|
CD42FC683FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.068UF 1% 300V RADIAL |
In Stock: 50 $51.60000 |
|
CMR07F133GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 13000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $51.67800 |
|
CMR07F183FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 18000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $51.75000 |
|
CMR07F103GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 10000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $52.00200 |
|
![]() |
CMR07F163FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $52.36200 |
![]() |
CMR07F822FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $52.95600 |