| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.011 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.799" L x 0.350" W (20.30mm x 8.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CM07FD203FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 20000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $51.27000 |
|
CMR07F912FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 9100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $51.28200 |
|
CMR07F123FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 12000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $51.40800 |
|
CD42FC683FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.068UF 1% 300V RADIAL |
In Stock: 50 $51.60000 |
|
CMR07F133GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 13000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $51.67800 |
|
CMR07F183FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 18000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $51.75000 |
|
CMR07F103GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 10000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $52.00200 |
|
![]() |
CMR07F163FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $52.36200 |
![]() |
CMR07F822FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $52.95600 |
![]() |
CD42FA753FP3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 10 $53.02800 |