| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.016 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.819" L x 0.409" W (20.80mm x 10.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.902" (22.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR07F822FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $52.95600 |
![]() |
CD42FA753FP3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 10 $53.02800 |
CMR07F153JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $53.04600 |
|
![]() |
CD42FD513JP3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 20 $53.06400 |
![]() |
CMR07F113FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $53.11800 |
![]() |
CMR07F123GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $53.22600 |
![]() |
CMR07F133JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $53.22600 |
CMR07F203GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 20000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $53.28000 |
|
![]() |
CMR07F912GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $53.33400 |
![]() |
CMR07F183GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $53.35200 |