| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD42 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.068 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.063" (27.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.480" L x 0.469" W (37.60mm x 11.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.921" (23.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F133GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 13000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $51.67800 |
|
CMR07F183FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 18000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $51.75000 |
|
CMR07F103GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 10000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $52.00200 |
|
![]() |
CMR07F163FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $52.36200 |
![]() |
CMR07F822FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $52.95600 |
![]() |
CD42FA753FP3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 10 $53.02800 |
CMR07F153JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $53.04600 |
|
![]() |
CD42FD513JP3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 20 $53.06400 |
![]() |
CMR07F113FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $53.11800 |
![]() |
CMR07F123GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $53.22600 |