| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 170 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.181" W (6.90mm x 4.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.240" (6.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F622FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $35.81500 |
|
CD42FD433JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.043UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $35.89500 |
|
CMR07F103FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 10000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $35.96750 |
|
![]() |
CD42FD363JP3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.00000 |
![]() |
CMR06F432GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $36.00000 |
![]() |
CMR06F472JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $36.00000 |
![]() |
CMR06F432JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $36.02375 |
![]() |
CDV30FH562GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.02429 |
CD42FC563JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.056UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $36.10500 |
|
CD30FA333GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 2% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $36.13500 |