| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDV30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 5600 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 1.5 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.819" L x 0.402" W (20.80mm x 10.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD42FC563JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.056UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $36.10500 |
|
CD30FA333GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 2% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $36.13500 |
|
CMR07F682FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $36.25143 |
|
![]() |
CDV30FF752GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.28833 |
![]() |
CDV30FF822GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.28833 |
![]() |
CDV30FF153GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.30667 |
CMR07F682GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $36.30875 |
|
CD42FA753JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.075UF 5% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $36.31500 |
|
![]() |
CDV30FH472FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.36000 |
![]() |
CDV30FF912GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.40429 |