| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 6800 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.780" L x 0.299" W (19.80mm x 7.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.870" (22.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD42FA753JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.075UF 5% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $36.31500 |
|
![]() |
CDV30FH472FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.36000 |
![]() |
CDV30FF912GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.40429 |
CMR03F401JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 400PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $36.41375 |
|
CM07FD153GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $36.43500 |
|
CMR03F181GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 180PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $36.44250 |
|
CMR03F181GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 180PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $36.44250 |
|
CMR06F472GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4700PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $36.44250 |
|
![]() |
CMR06F332FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $36.44250 |
![]() |
CDV30FF472FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.46143 |