| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 400 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.189" W (6.90mm x 4.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.252" (6.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CM07FD153GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $36.43500 |
|
CMR03F181GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 180PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $36.44250 |
|
CMR03F181GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 180PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $36.44250 |
|
CMR06F472GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4700PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $36.44250 |
|
![]() |
CMR06F332FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $36.44250 |
![]() |
CDV30FF472FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.46143 |
CD30FC273FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.027UF 1% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $36.51000 |
|
![]() |
CMR07F512JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $36.55857 |
CMR07F622JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $36.57571 |
|
CMR03F201GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 200PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $36.57625 |