| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 6200 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.780" L x 0.291" W (19.80mm x 7.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.870" (22.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03F201GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 200PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $36.57625 |
|
CMR03F201GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 200PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $36.57625 |
|
CMR07F562GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $36.63000 |
|
![]() |
CDV30FH622GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.63143 |
![]() |
CDV30FH682GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.63143 |
![]() |
CDV30FH752GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.63143 |
![]() |
CDV30FH822GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.63143 |
![]() |
CDV30FF432FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.64833 |
CMR07F512FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $36.70143 |
|
CMR07F562JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $36.70750 |