| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10000 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.799" L x 0.339" W (20.30mm x 8.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CD42FD363JP3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.00000 |
![]() |
CMR06F432GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $36.00000 |
![]() |
CMR06F472JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $36.00000 |
![]() |
CMR06F432JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $36.02375 |
![]() |
CDV30FH562GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.02429 |
CD42FC563JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.056UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $36.10500 |
|
CD30FA333GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 2% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $36.13500 |
|
CMR07F682FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $36.25143 |
|
![]() |
CDV30FF752GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.28833 |
![]() |
CDV30FF822GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.28833 |