| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4300 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.689" L x 0.331" W (17.50mm x 8.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.571" (14.50mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FH562GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.02429 |
CD42FC563JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.056UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $36.10500 |
|
CD30FA333GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 2% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $36.13500 |
|
CMR07F682FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $36.25143 |
|
![]() |
CDV30FF752GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.28833 |
![]() |
CDV30FF822GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.28833 |
![]() |
CDV30FF153GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.30667 |
CMR07F682GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $36.30875 |
|
CD42FA753JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.075UF 5% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $36.31500 |
|
![]() |
CDV30FH472FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.36000 |