| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 7500 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.791" L x 0.311" W (20.10mm x 7.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.882" (22.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03F401GOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 400PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $35.70125 |
|
CD42FD393GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.039UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $35.74500 |
|
![]() |
CDV30FH502GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $35.81429 |
![]() |
CDV30FH512GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $35.81429 |
CMR03F171GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 170PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $35.81500 |
|
CMR03F171GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 170PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $35.81500 |
|
CMR07F622FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $35.81500 |
|
CD42FD433JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.043UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $35.89500 |
|
CMR07F103FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 10000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $35.96750 |
|
![]() |
CD42FD363JP3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.00000 |