| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD42 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.039 µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.063" (27.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.449" L x 0.402" W (36.80mm x 10.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.902" (22.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FH502GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $35.81429 |
![]() |
CDV30FH512GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $35.81429 |
CMR03F171GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 170PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $35.81500 |
|
CMR03F171GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 170PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $35.81500 |
|
CMR07F622FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $35.81500 |
|
CD42FD433JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.043UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $35.89500 |
|
CMR07F103FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 10000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $35.96750 |
|
![]() |
CD42FD363JP3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $36.00000 |
![]() |
CMR06F432GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $36.00000 |
![]() |
CMR06F472JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $36.00000 |