| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10000 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.799" L x 0.339" W (20.30mm x 8.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F562FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $33.95250 |
|
CMR03F331JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 330PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $33.95333 |
|
CMR07F622GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $33.99125 |
|
![]() |
CDV30FF502GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $34.02857 |
![]() |
CDV30FF512GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $34.02857 |
![]() |
CDV30FH392FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $34.06714 |
CMR03F221GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 220PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $34.08556 |
|
![]() |
CD42FD333KP3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $34.14286 |
![]() |
CDSV30FF822JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $34.18111 |
![]() |
CMR06F392FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $34.20000 |