| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3900 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.689" L x 0.311" W (17.50mm x 7.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.559" (14.20mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F682JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $34.31375 |
|
CMR03F161GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 160PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $34.33333 |
|
CMR03F161GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 160PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $34.33333 |
|
![]() |
CDV30FJ392GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $34.35143 |
CD30FA333JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 5% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $34.42500 |
|
CD42FD393GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.039UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $34.45500 |
|
CD42FD303FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.03UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $34.54500 |
|
CMR06F472JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4700UF 500V |
In Stock: 0 $34.56125 |
|
CMR06F432GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $34.56125 |
|
![]() |
CMR07F822FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $34.59875 |