| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4700 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.701" L x 0.350" W (17.80mm x 8.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.579" (14.70mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR06F432GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $34.56125 |
|
![]() |
CMR07F822FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $34.59875 |
CD30FC253FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.025UF 1% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $34.74000 |
|
CD42FC563JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.056UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 50 $34.80000 |
|
![]() |
CMR07F912GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $34.80750 |
![]() |
CDV30FF622GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $34.80857 |
![]() |
CDV30FF682GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $34.80857 |
![]() |
CDV30FF752GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $34.80857 |
![]() |
CDV30FF822GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $34.80857 |
![]() |
CMR06F302FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $34.82750 |