| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 220 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.150" W (6.90mm x 3.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.220" (5.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CD42FD333KP3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $34.14286 |
![]() |
CDSV30FF822JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $34.18111 |
![]() |
CMR06F392FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $34.20000 |
CMR07F682JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $34.31375 |
|
CMR03F161GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 160PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $34.33333 |
|
CMR03F161GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 160PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $34.33333 |
|
![]() |
CDV30FJ392GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $34.35143 |
CD30FA333JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 5% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $34.42500 |
|
CD42FD393GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.039UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $34.45500 |
|
CD42FD303FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.03UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $34.54500 |