| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD42 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.027 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.063" (27.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.429" L x 0.331" W (36.30mm x 8.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.882" (22.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FH332GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.41250 |
![]() |
CDV30FH362GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.41250 |
![]() |
CDV30FJ332GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.43125 |
![]() |
CDV30FJ362GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.43125 |
![]() |
CMR06F242FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $29.45000 |
CD30FD203GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.02UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $29.49640 |
|
![]() |
CDV30FF392GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.64000 |
CMR03F121GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $29.64600 |
|
CMR03F121GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $29.64600 |
|
CMR03F121GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $29.64600 |