| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 120 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.161" W (6.90mm x 4.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.220" (5.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03F131GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 130PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $29.64600 |
|
CMR03F131GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 130PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $29.64600 |
|
CMR07F752FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $29.65889 |
|
![]() |
CMR07F682GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $29.65889 |
CMR07F822GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $29.71556 |
|
CMR07F912JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 9100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $29.77333 |
|
![]() |
CDS30FD203JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.02UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $29.77560 |
![]() |
CMR06F332JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $29.83000 |
![]() |
CDV30FJ432JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.84875 |
![]() |
CDS30FD223JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.022UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $29.89960 |