| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDS30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.022 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.438" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.760" L x 0.400" W (19.30mm x 10.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.843" (21.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR06F432JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $29.94444 |
![]() |
CDV30FK252FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.96250 |
![]() |
CMR06F302GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $29.98222 |
CD30FD183FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.018UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.02360 |
|
CD30FD223FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.022UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.07000 |
|
![]() |
CDV30FF113JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $30.13375 |
![]() |
CDV30FF123JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.012F 5% 1000V RADIAL |
In Stock: 0 $30.13375 |
CD30FC243GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.024UF 2% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $30.14760 |
|
CD30FD223FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.022UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.18000 |
|
CD30FC243GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.024UF 2% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $30.27000 |