| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.024 µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.819" L x 0.409" W (20.80mm x 10.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.902" (22.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD30FD223FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.022UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.18000 |
|
CD30FC243GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.024UF 2% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $30.27000 |
|
![]() |
CDV30FF133JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $30.34250 |
CMR06F392JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3900PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.34333 |
|
![]() |
CDV30FF472GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $30.36250 |
CMR06F362GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.41889 |
|
CMR06F472GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4700PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.41889 |
|
![]() |
CMR06F332FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $30.41889 |
CD30FC253JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.025UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $30.42640 |
|
CD42FD363JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.036UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.44200 |