| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.025 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.819" L x 0.429" W (20.80mm x 10.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD42FD363JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.036UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.44200 |
|
![]() |
CDV30FF332FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $30.45750 |
![]() |
CDV30FF362FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $30.45750 |
CMR07F562JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.60889 |
|
CD30FD203GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.02UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.61240 |
|
![]() |
CDV30FF752JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $30.64750 |
![]() |
CDV30FF822JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8200PF 5% 1000V RADIAL |
In Stock: 0 $30.64750 |
![]() |
CDV30FF153JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $30.66625 |
CMR07F512GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.78000 |
|
CD42FD333GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.79840 |