| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3900 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.689" L x 0.311" W (17.50mm x 7.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.559" (14.20mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FF472GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $30.36250 |
CMR06F362GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.41889 |
|
CMR06F472GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4700PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.41889 |
|
![]() |
CMR06F332FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $30.41889 |
CD30FC253JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.025UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $30.42640 |
|
CD42FD363JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.036UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.44200 |
|
![]() |
CDV30FF332FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $30.45750 |
![]() |
CDV30FF362FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $30.45750 |
CMR07F562JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.60889 |
|
CD30FD203GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.02UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.61240 |