| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3000 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.681" L x 0.280" W (17.30mm x 7.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.551" (14.00mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD30FD183FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.018UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.02360 |
|
CD30FD223FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.022UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.07000 |
|
![]() |
CDV30FF113JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $30.13375 |
![]() |
CDV30FF123JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.012F 5% 1000V RADIAL |
In Stock: 0 $30.13375 |
CD30FC243GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.024UF 2% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $30.14760 |
|
CD30FD223FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.022UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.18000 |
|
CD30FC243GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.024UF 2% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $30.27000 |
|
![]() |
CDV30FF133JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $30.34250 |
CMR06F392JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3900PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.34333 |
|
![]() |
CDV30FF472GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $30.36250 |