| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2400 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.669" L x 0.260" W (17.00mm x 6.60mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD30FD203GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.02UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $29.49640 |
|
![]() |
CDV30FF392GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $29.64000 |
CMR03F121GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $29.64600 |
|
CMR03F121GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $29.64600 |
|
CMR03F121GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $29.64600 |
|
CMR03F131GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 130PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $29.64600 |
|
CMR03F131GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 130PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $29.64600 |
|
CMR07F752FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $29.65889 |
|
![]() |
CMR07F682GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $29.65889 |
CMR07F822GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $29.71556 |