| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 360 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.181" W (6.90mm x 4.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.240" (6.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD42FD333JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $28.25640 |
|
CMR03F171GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 170PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $28.27800 |
|
CMR03F171GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 170PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $28.27800 |
|
CMR03F111GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 110PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $28.33200 |
|
CMR03F111GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 110PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $28.33200 |
|
CMR03F111GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 110PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $28.33200 |
|
CD42FD273FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.027UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $28.33400 |
|
CMR03F301GOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 300PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $28.36800 |
|
![]() |
CDV30FH392GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $28.38556 |
CM07FD113JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 11000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $28.42700 |