| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDV30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3900 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 1.5 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.799" L x 0.358" W (20.30mm x 9.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CM07FD113JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 11000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $28.42700 |
|
CM07FD123JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 12000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $28.42700 |
|
CMR03F271JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 270PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $28.53000 |
|
![]() |
CDV30FK222FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $28.53750 |
![]() |
CDV30FK242FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $28.53750 |
![]() |
CDV30FH302FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $28.59500 |
CM07FD103FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 10000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $28.61300 |
|
![]() |
CDV30FJ272FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $28.61375 |
![]() |
CDV30FH512JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $28.65250 |
CD30FC243JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.024UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $28.67500 |